E-rekrutacja to bardzo wygodne rozwiązanie i dla Ciebie, i dla pracodawcy. Jeszcze parę lat temu trudno było sobie wyobrazić, że poszukując pracy, nie musisz jeździć na rozmowy kwalifikacyjne po całym mieście, a siedzisz wygodnie w Twoim własnym fotelu i kilka kliknięć myszki wystarczy, by odbyć spotkanie w sprawie pracy. Dziś rekrutacja zdalna to codzienność, nie tylko w branżach IT czy nowych technologii, ale też w handlu. Dowiedz się zatem, co warto zrobić przed rozmową kwalifikacyjną online, by wypaść dobrze i dostać pracę!
Przygotuj sprzęt i łącze internetowe
Odebrałeś telefon albo e-mail z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną przez internet? Świetnie, ale nie zostawiaj przygotowań do niej na ostatnią chwilę. Zacznij od sprawdzenia, czy wszystko działa, jak należy. Rekruter da Ci znać, jakiego programu będziesz potrzebować. Może to być np. Google Hangouts czy Skype. Jeśli wcześniej z niego nie korzystałeś, zainstaluj go, a potem poproś kogoś, by się z Tobą testowo połączył i chwilę porozmawiał. Dzięki temu ocenisz, czy mikrofon albo kamerka nie szwankują, czy Cię widać i słychać, a Ty widzisz i wyraźnie słyszysz rozmówcę. Gdy zacznie się rozmowa rekrutacyjna, sprawy techniczne nie będą zaprzątać Ci głowy.
Kolejna ważna kwestia to szybkość łącza. Jeśli korzystasz z domowego wi-fi, raczej nie powinno być z tym problemów. Warto mieć jednak pod ręką drugie urządzenie, np. smartfon czy tablet z dostępem do internetu, na wszelki wypadek.
Zadbaj o stanowisko i otoczenie
Rozmowa rekrutacyjna online, podczas której idziesz lub jedziesz autem to bardzo nietrafiony pomysł. Wybierz ciche i spokojne miejsce, gdzie nic nie będzie cię rozpraszać. Uprzedź domowników, że czeka Cię ważne spotkanie i poproś, by nie wchodzili do pokoju. Sprawdź też, co rekruter zobaczy za Twoimi plecami. Niech to nie będzie stos ubrań czekających na prasowanie czy piramida brudnych naczyń w kuchennym zlewie. Rozmowa o pracę wymagaodpowiedniej oprawy.
Ubierz się elegancko
Prawdopodobnie, gdyby czekała Cię tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna w siedzibie pracodawcy, Twoim wyborem – bez żadnych wątpliwości – byłby wyważony, schludny ubiór. Nawet jeśli aplikujesz do firmy, w której nie obowiązuje żaden dress code, nie zapominaj, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Jako sprzedawca reprezentujesz daną markę przed klientem. Własny styl jak najbardziej jest na miejscu, ale niedbałość i lekceważący stosunek do wizerunku już niekoniecznie. Mimo że na zdalną rozmowę o pracę nie musisz wychodzić z domu, ubierz się elegancko. To doda Ci także pewności siebie.
Przygotuj się do rozmowy: poznaj firmę, rynek pracy
Rekrutacja do pracy to proces, w którym pracodawca wybiera najlepszego kandydata, ale też kandydat musi zdecydować się na najlepsze dla niego warunki pracy i najodpowiedniejsze miejsce na rozwój własnej kariery. Dlatego przed rozmową poznaj firmę i realia pracy w branży. Sprawdź, od jak dawna Twój potencjalny pracodawca działa na rynku, jakie ma struktury organizacyjne. Określ, kto jest grupą docelową, jak wyglądają kanały sprzedaży, do kogo kierowane są reklamy itd. To wszystko elementy, które możesz zauważyć, robiąc research w internecie. Wiedza pozwoli Ci lepiej się zaprezentować, ale też ocenić, czy warunki oferty pracy są dla Ciebie atrakcyjne.
Służysz społeczności blogowej, pięknie przy tym składasz frazy, przyjmij najszczersze wdzięczności moich wyrazy 🙂