Nikt nie zaprzeczy, że praca specjalisty do spraw sprzedaży do najłatwiejszych i najmniej stresujących nie należy. Każda praca, która wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem wiąże się z szeregiem różnych sytuacji wpływających na ogólne nastawienie do pracy. Jedne sytuacje zaliczyć można do przyjemnych i dających wiele satysfakcji osobistej i zawodowej, o innych wolelibyśmy jak najszybciej zapomnieć.
Pracując w zawodzie handlowca należy pamiętać, że nikt nie jest w stanie pracować w taki sposób, by zawsze unikać tych złych momentów, a sukcesywnie namnażać te dobre, dlatego podstawową zasadą pracy na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży jest silny charakter i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Nie należy się poddawać już po pierwszym niepowodzeniu, a jedynie umiejętnie wyciągać wnioski i starać się naprawić to, co w danym przypadku nie do końca zadziałało. Może to być po prostu zły dzień, choroba, przypadek czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności.
Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania pracy na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ja aby na pewno pasuję do tej pracy? Czy jestem odpowiedzialny, kreatywny i asertywny? Czy dobrze radzę sobie w stresujących sytuacjach i potrafię logicznie myśleć nawet pod presją czasu? Czy lubię pracować z innymi i nie gubię się w kontaktach międzypersonalnych? Odpowiedź na te pytania niejednemu pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań i wątpliwości, bowiem praca specjalisty ds. sprzedaży, jak każda inna – dla jednych jest spełnieniem marzeń, a dla innych udręką.
Osoby przebojowe, które nie boją się nowych wyzwań, a przyjemność czerpią z kontaktów z innymi ludźmi pracę specjalisty ds. sprzedaży mogą uważać za stworzoną specjalnie dla nich. Osoby te, bez problemu dają sobie radę nawet z najbardziej wymagającymi i „trudnymi” klientami, konsekwentnie realizują plan sprzedażowy i do tego czerpią z pracy korzyści osobiste, finansowe i zawodowe.